Обережно! Знижується температура повітря!

   З настанням холодної пори року різко знижується температура та приходять морози. Саме тому лікарі застерігають від переохолоджень і наполегливо просять дбати за своє самопочуття.
   Коли людина опиняється на холоді, організм, щоб не допустити замерзання, включає захисний механізм. Дрібні кровоносні судини (капіляри), що розташовані під шкірою, розширяються. Саме через це на морозі щоки людини покриваються рум’янцем. Але в такий спосіб організм не може довго зігріватися. Якщо мороз тривалий час впливає на людину, відбувається зворотна реакція - звуження судин. Кров пе рестає нормально рухатися по організму, в результаті чого може наступити обмороження. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м'язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура, зокрема, як –20°С. Швидкість процесу обмороження залежить не так від температури повітря, як від вологості.
   Основними ознаками обмороження є те, що шкіра спочатку сильно блідне, навіть біліє, потім втрачається чутливість. Особливе занепокоєння має викликати втрата чутливості.
   Допомога при обмороженні повинна бути надана негайно. Найголовніше, що потрібно зробити при обмороженні, як можна швидше почати зігрівати замерзлу частину тіла. Потрібно піти з холоду в тепле місце – найкраще додому, але якщо це не можливо тоді зайдіть в найближчий магазин чи під’їзд. Потім дуже акуратно потрібно почати розтирати місце, пошкоджене холодом. Найкраще для цього підійде суха не груба тканина. Пошкоджену частину ніякому разі не можна сильно розтирати снігом чи грубою тканиною. Адже це ще більше травмує пошкоджену ділянку. Потерпілому не можна пропонувати випити алкоголь, особливо на вулиці. В холод пити досить небезпечно: чуттєвість шкіри від вживання спиртних напоїв загальмовується і можна не помітити, як почнеться обмороження.
   Якщо ж вам вдалося прийти додому, приготуйте таз з водою кімнатної температури (близько 20°С). Протягом декількох хвилин розтирайте замерзлу ділянку, а потім помістіть її у воду. Температуру потрібно поступово підвищувати підливаючи гарячої води. За 30-40 хвилин її доводять до 37-38°С. Після цього витріть пошкоджену ділянку насухо і помістіть її в тепло. Якщо пошкоджена рука - надягніть на неї теплу рукавичку, якщо нога – вовняну шкарпетку. Випийте гарячого чаю і полежіть.
   Якщо на морозі постраждало обличчя, застосувати гарячу воду буде неможливо. В такому разі достатньо розтерти лице сухою, але не грубою тканиною, а потім спиртом.
Якщо шкіра продовжує залишатися блідою, з’являються темно - багрові пухирі, відчуття дуже сильної болі - це може бути ознаками того, що пошкоджена не лише шкіра, але й глибинні тканини. В такому випадку негайно потрібно звернутися до лікаря.
Правильно одягаємося
   Безумовно, у морози необхідно завжди тепло одягатися.
Важливо носити шапку, шарф, теплі шкарпетки, рукавиці й взуття на теплій і зручній підошві. Від морозу слід захищати відкриті ділянки тіла, особливо руки.
   У холоднечу рукам необхідні теплі рукавиці, а не перчатки, тому що навіть найтепліші перчатки не здатні захистити пальці від обмороження.
   Якщо на тілі є прикраси з металу – кільця, сережки, пірсинг – то в мороз їх треба обов'язково знімати. Якщо холод сильний – є ризик обмороження тих ділянок тіла, які стикаються з металом.
Діти і мороз
   Дітей тягне на вулицю в будь-яку погоду, і утримати їх у будинку дуже важко. Тому у такий час потрібно знати, як захистити дитину від обмороження.
   Варто враховувати, що у маленьких дітей теплорегуляція організму ще не досконала. А при деяких хворобах ця функція буває порушена. Відпускаючи дитину гуляти в мороз на вулицю, пам'ятайте, що їй бажано кожні 15-20 хвилин повертатися в тепло і зігріватися. У сильний мороз відкриті ділянки шкіри (щоки, ніс) необхідно захищати спеціальними дитячими зимовими кремами.
   Простежте, щоб дитина не торкалась відкритими частинами тіла до металу та інших холодних матеріалів; її одяг і взуття повинні бути досить вільними, не здавлювати кінцівки.
Зміцнюємо імунітет
   У морози важливо зміцнювати імунітет, слід вживати в їжу фрукти, багаті вітамінами, особливо цитрусові: лимони, апельсини, мандарини.
   Важливу роль відіграють жири, без них імунна система слабшає. Тому необхідно щоденно вживати рослинний і тваринний жири.
   З напоїв взимку рекомендуються трав’яні чаї, фруктові та овочеві фреші, імбирний чай, морси. Також у таку пору обов'язково треба вживати гарячу їжу, намагайтеся їсти більше супів.

Лілія Богданович, Світлана Усик методисти