Собака кусається тільки від собачого життя

Собака, безумовно, друг людини, але часом трапляється, що цей друг перетворюється на ворога і нападає. Не секрет, що популяція безпритульних собак у наших містах з кожним роком катастрофічно зростає. На жаль, важка економічна ситуація, в якій опинилася наша країна, торкнулася не тільки людей, а й братів наших менших.
Велику небезпеку становлять зграї озлоблених бездомних вуличних собак. Бродячі собаки живуть не поодинці, а зграєю. Це означає, що при нападі на людину, як правило, її атакують одразу декілька особин з різних сторін. Напад навіть однієї "хазяйської" невеличкої за розміром собаки може принести багато серйозних травм людині, що вже казати про зграю безпритульних тварин. Ті, хто став жертвою агресивної тварини, не завжди знають, як вести себе в подібних ситуаціях.
Нам, звичайно, далеко до цивілізованої Європи. Немає грошей, щоб забезпечити нормальне, гідне життя людям. Але «собачу проблему» необхідно вирішувати, тому що бездомні собаки можуть бути рознощиками різних небезпечних інфекцій. Хочеться особливо підкреслити, що тварин у жодному разі не можна знищувати, а треба робити все, щоб вони не представляли небезпеку для оточуючих. Це і вакцинація собак, і їх стерилізація.
Однак, як вести себе при зустрічі з бездомною або агресивною собакою? Що робити, якщо вас або вашу дитину вкусив пес?
Перш за все, ні за яких обставин, собаку не можна лякати, тобто кричати на неї, розмахувати руками, намагатися вдарити і т.д.
Найголовніше - ніколи не дивіться собаці просто в очі! Пильний погляд у всьому тваринному світі сприймається як виклик, як сигнал до нападу. Якщо незнайома собака зайнята їжею, наприклад, гризе якусь кістку, то її завжди слід обійти. Їжа для будь собаки - це святе. Вона її ретельно охороняє і ніколи не потерпить нікого поруч у такий відповідальний момент. Якщо ж до вас підійшла чужа незнайома собака, слід відразу ж зупинитися. Не треба кричати, проганяти її або намагатися втекти. Напевно собака тільки обнюхає вас і відійде. Власне кажучи, вона тільки для цього і підходила до вас, так як обнюхування є обов'язковим ритуалом в поведінці всіх собак. Від собаки ніколи не можна тікати. Інстинктивно вона відразу ж кинеться доганяти вас. Тому треба дати можливість тварині понюхати вас, а потім спокійно піти. Якщо ж все-таки собака напала на вас, то не втрачайте самовладання. У момент укусу не намагайтеся вихопити руку, а, навпаки, проштовхніть її глибше в пащу собаці. Це послабить хватку, а рана не буде рваною.
Гострі собачі ікла можуть завдати досить серйозні пошкодження не тільки шкірним покривам людини, а й судинам, нервам, сухожиллям і навіть кісткам. Небезпечне також попадання в рану слини собаки, адже вона містить безліч бактерій, які починають швидко розвиватися в місці укусу і призводять до розвитку ранової інфекції. Тому медики рекомендують не намагатися відразу ж після укусу зупинити кровотечу (якщо, звичайно, вона не дуже сильна). Треба дати слині тварини разом з кров'ю вийти з рани. Потім місце укусу варто промити господарським милом (воно допоможе боротися з вірусом сказу), а згодом обробити перекисом водню, 3%-ним розчином.
Йод, зеленку або спирт для припікання самого ушкодження краще не використовувати, щоб не обпалити відкриті тканини тіла. А ось шкіру навколо рани йодом змазати потрібно, накласти стерильну пов'язку і обов'язково відразу ж звернутися до лікарні.
Навіть якщо ви не сумніваєтеся, що укусив вас пес не хворий сказом і щеплений своїм господарем, нехтувати візитом до лікаря не варто. Тільки фахівець здатний правильно обробити місце укусу, щоб воно не було інфіковано мікробами, при необхідності зашити рану, щоб вона краще зросталася і згодом не утворилися некрасиві рубці.
Якщо ж вас вкусила бездомна собака або її власник не встановлений, доведеться пройти курс ін'єкцій від сказу. Боятися цього не варто, ті часи, коли потерпілому від зубів собаки робили 40 уколів у живіт, пройшли. Сьогодні в ходу зовсім інші препарати і можна обійтися набагато меншою кількістю ін'єкцій. На час вакцинації і протягом шести місяців після неї необхідно утриматися від вживання спиртних напоїв. Також під час щеплень не можна перевтомлюватися, перегріватися і переохолоджуватися.
Отже,бездомні собаки являють собою проблему не тільки медичну, а й соціальну. Від вирішення цих проблем нам все одно нікуди не піти, якщо ми, звичайно, не хочемо жити в суспільстві, де сказом будуть охоплені і люди, і собаки.

Світлана УСИК, Лілія БОГДАНОВИЧ