Обережно, «телефонний тероризм»

   У сучасному світі масштаби тероризму досягли таких розмірів, що він став глобальною проблемою – нарівні з ядерною загрозою й екологічними небезпеками. Терористи повною мірою стали користуватись усіма досягненнями сучасної науки і техніки. Не гребують вони і так званим «телефонним тероризмом».
   Телефонні погрози стосуються, як правило, місць великого скупчення людей, коли повідомляється про нібито мінування вокзалів, кінотеатрів, адміністративних будинків, шкіл і т. д. За твердженням працівників поліції, в основному подібними витівками займаються 10-15-літні підлітки, які мають на меті зірвати таким чином контрольну роботу чи батьківські збори.
   Незважаючи на те, що повідомлення у переважній більшості не підтверджуються, на перевірку кожної заяви відволікається багато людей і техніки (поліція, співробітники спеціальних підрозділів, пожежні, рятувальники, медики) та завдаються матеріальні збитки. Телефонне хуліганство і телефонний тероризм є злочинами, за які передбачено кримінальну відповідальність. Зокрема згідно з Кримінальним кодексом України за такі витівки можна отримати штраф або ж, навіть, обмеження волі.
   За неповнолітніх платити доведеться батькам, про що варто пам’ятати і дорослим і дітям. Головна проблема правоохоронних органів – як затримати або знайти зловмисника, незабаром значно полегшиться. За останніми науковими дослідженнями голосу в так званих фоноскопічних лабораторіях навіть за незначними записаними фразами можуть встановити стать, вік, вагу, стан здоров’я, регіон проживання, національність тощо. Цих даних вистачає для того, щоб встановити особистість жартівника, який у подальшому заплатить і за проведення такої досить дорогої (до 5000 доларів) експертизи.
   Правила безпеки при розмові по телефону досить прості:
 1. Відповідаючи на телефонний дзвінок, говоріть лише «Алло!», не називаючи свого імені і номера телефону. На запитання «Який це номер?» − відповідайте: «А який вам потрібний?»
 2. Залежно від того, що вам скажуть, відповідайте, той це номер чи ні. Якщо номер набраний неправильно, не називайте свій номер та ваше ім’я. Покладіть трубку. (Деякі зловмисники, що дзвонять з хуліганських або непорядних мотивів, набирають номери навмання доти, доки не знайдуть підходящу жертву).
 3. У випадку, якщо номер названий правильно, то варто зробити так, щоб ваш співрозмовник спочатку назвав себе.
 4. Якщо ви відчули, що вам дзвонять зі злими намірами, зберігайте спокій і не видавайте своїх емоцій: той, хто дзвонить, чекає від вас саме емоційної відповіді. Не підтримуйте розмову і відразу кладіть трубку.
 5. Якщо передана інформація носить загрозливий характер, повідомте про це працівників поліції.
 6. Якщо у вас встановлений автовідповідач, не вказуйте в записаному на плівці повідомленні ваше ім’я і номер телефону.
 7. З метою уникнення пограбування ніколи не записуйте такі повідомлення, де говориться, що ви у відпустці або відрядженні. Необхідно лише зазначити, що ви в цей момент не маєте можливості розмовляти по телефону.
   Отримавши по телефону анонімну інформацію про замінування будівлі (об’єкта з масовим перебуванням людей), рекомендується:
 1. Не класти передчасно слухавку.
 2. Уважно вислухати і з’ясувати вимоги та інформацію про характер погрози щодо вчинення теракту й по можливості записати вимоги.
 3. Спробувати під час розмови встановити інформацію про особу (стать, вік, особливості мови тощо).
 4. Запропонувати повторити свої вимоги, поставити уточнюючі запитання про характер погрози, місце та час її реалізації, мотивувати про надання якнайбільше інформації про вчинення теракту.
 5. Установити мотиви дій, поставити запитання про цілі, які ставить співрозмовник, запропонувати інші шляхи вирішення вимог.
 6. Обов’язково звернути увагу на фонові звуки (шум вулиці, машин, які проїжджають, музику, звуки тощо), що допоможе у подальшому визначити місце, звідки здійснено анонімний дзвінок.
 7. Закінчуючи розмову, повторити основні моменти телефонної бесіди.
 8. Після завершення розмови зателефонувати до правоохоронних органів за номером 102.
 9. Обмежити коло осіб, які знають про погрозу вчинення теракту.

Будьте обачними у спілкуванні із незнайомими особами!


Завідувач кабінету навчального
(інформаційних технологій) Л.В. Вовдюк