Чим корисна хурма?

   У той час, коли українці готуються зустрічати зиму, в далеких теплих країнах починається сезон ніжних, соковитих, яскраво-помаранчевих плодів – хурми. Батьківщиною хурми вважають Китай, а всесвітню популярність вона отримала приблизно в середині 19 сторіччя. Зараз нараховують близько 200 її сортів, серед яких особливу прихильність українців здобули корольок, шарон.
   Користь хурми для організму
   Цей фрукт є джерелом вітамінів і корисних мікроелементів. Він містить у великій кількості кальцій, необхідний для зміцнення кісткової тканини, а також магній, калій, фосфор, вітаміни А, Р і С. Також багато в ній води, білків, вуглеводів, золи, органічних кислот і дубильних речовин. Вона дуже добре тонізує, заспокоює й водночас підвищує працездатність. Тим, на кого чекає важкий робочий день, варто з’їсти 1-2 штуки цих плодів.
   Щоб не давитися звичайною хурмою, яка має терпкий смак (через вміст у ній таніну), її потрібно на добу покласти у морозильник. Терпкість зникне.
   Для жінок кращим другом повинна стати хурма корольок. Вона є унікальним дієтичним продуктом. З одного боку, вона дуже солодка на смак, а з іншого − калорійність її низька. Якщо цей фрукт вживати замість сніданку чи вечері, можна позбутися близько 2 кг маси тіла за тиждень. Утім, більше двох плодів королька на день з’їдати не варто. Інакше цукор, що міститься в ній, підвищить калорійність, і схуднути вже не вийде.
   Хурма корольок здатна боротися з вільними радикалами й тому є гарною профілактикою старіння шкіри. А курцям корольок просто «прописаний» самою природою, бо знижує ризик появи хвороб легень
   Прихильники нетрадиційної медицини вважають, що завдяки пектину, що входить до складу хурми, даний продукт здатний позбавити людину від проблем із роботою шлунково-кишкового тракту. Завдяки його в’язкої консистенції стінки шлунка обволікаються захисною плівкою. Багатий вітамінний склад сприяє нормалізації кровообігу і зміцненню судинних стінок. Хурму вживають як профілактичний засіб від утворення каменів у нирках.
   Тому сміливо можна купувати цей сонячний фрукт для всієї сім'ї і вживати замість десерту на вечерю або сніданок.
   Пам’ятайте! Дітям уводити хурму в раціон можна після 2 років, коли травна система вже сформувалася й зміцніла. Починати слід з 1/5 чи 1/6 частини плоду. Із обережністю слід вживати хурму хворим на цукровий діабет й ожиріння, адже у всіх сортах хурми міститься значна кількість легкозасвоюваних цукрів. Достатньо буде з’їсти протягом дня не більше половини хурми. Вона потрібна для того, щоб призупинити прогресування ниркової хвороби, яку зазвичай діагностують у багатьох діабетиків.
   Також не можна захоплюватися цим фруктом людям, що перенесли операції на шлунку, кишечнику чи інших органах черевної порожнини, особам, які страждають від виразки шлунка чи спайкової хвороби. Фахівці медики наголошують, що надмірне вживання хурми може призвести до кишкової непрохідності чи спричинити гостру алергію. Тому перш ніж регулярно їсти цей плід, потрібно перевірити свій організм на його сприйнятливість.
Як вибрати достиглу та свіжу хурму?
   Купуючи хурму, зверніть увагу на її шкірку. Вона має бути тонкою, гладкою, але при цьому щільною, напівпрозорою, від яскраво-оранжевого до темно-коричневого кольору (залежно від сорту), що більше коричневих смужок на шкірці, то солодший фрукт. Листя та плодоніжка мають бути сухими, бурого кольору. М’якоть стиглої хурми − напіврідка, желеподібна чи борошнисто-пастоподібна. Темні цятки та плями будуть свідчити про те, що плід почав псуватися. Для того щоб збереглися корисні смакові та вітамінні властивості, плід слід зберігати у темному холодному місці
   Насолоджуйтесь «золотими» дарами природи та споживайте хурму з користю для здоров’я.

Завідувач кабінету навчального
(інформаційних технологій) Л.В.Вовдюк