А СОН МИЛІШИЙ НАД УСЕ!12 лютого 2013р., 10:12

   На думку багатьох фахівців, безсоння – не хвороба, а вияв якогось розладу в організмі. Вживати снодійне марно, якщо не з’ясовані причини безсоння. Найчастіше – це стрес. Однак можуть бути й інші причини – порушення гормонального тла, побічна дія ліків, невдала дієта, болі, алергія, куріння чи вживання алкоголю перед сном і нарешті, індивідуальний ритм сну й активності може відрізнятися від звичайного двадцятичотирьохгодинного циклу.
   А скільки годин взагалі потрібно спати, щоб сон був нормальним? Відповідь проста – у кожного своя норма. В середньому це 7,5 – 8 годин сну, але деякі люди здатні спати 2 – 3 години на добу без шкоди для власного здоров’я.
   З віком сон стає все менш глибоким, нерідко уривчастим. Недостатньо відновлює сили. Це пов’язане зі скороченням періоду глибокого сну. Літні люди часто прокидаються по кілька разів серед ночі, і це створює у них враження безсоння.
   Якщо людина не висипається, нездоланне бажання заснути мучить її вдень, вона стає в’ялою, байдужою до своєї роботи, нездатною зосередитись, нерідко запідозрює у себе різні хвороби. Виникає певний «дефіцит сну», який призводить до погіршення розумової діяльності, порушень пам’яті, дратівливості і непередбачуваної поведінки. Такий стан небезпечний для оточення.
   Найчастіше безсоння проявляється у трьох формах: людина складно засинає, прокидається посеред ночі або рано-вранці. Кожен з цих станів спричиняє багато незручностей і неприємних відчуттів, проте перед тим, як тягнутися до аптечки за снодійним, лікарі радять відшукати істинні причини безсоння. А їх, як з'ясувалося, може бути дуже багато.
   Хоча лікування безсоння здійснюють лише на підставі висновку лікаря, допомогти собі заснути (та і взагалі уникнути проблем зі сном) можна дотримуючись нескладних правил гігієни сну.
   Перед сном корисно гуляти на свіжому повітрі. Крім того, варто регулярно займатися фізичними вправами та спортом. Це допомагає витратити зайву енергію, що особливо актуально для людей із сидячим стилем життя та тих, які розумово працюють. Набагато легше буде поринути у сон тоді, коли людина втомилася і фізично, і емоційно.
   Варто також виробити власний режим: вставати та лягати спати в один і той самий час, іноді корисно уникати денного сну, потрібно спати на зручному, в міру м'якому і рівному ліжку. Перед сном варто уникати читання, перегляду телевізора та комп'ютерних відеоігор. Лягати спати необхідно в повній тиші та темряві, тоді у організмі виробляється природне снодійне, яке допомагає релаксувати.
   Особливої уваги заслуговує харчування, скажімо, вечеряти необхідно не пізніше, аніж за 3 години до сну. Може зашкодити і пристрасть до кави чи кока-коли, в якій, як і в каві, міститься кофеїн. Дві-три чашки кави на день і склянка кока-коли ввечері – критична доза, перевищення якої у багатьох людей викликає порушення сну.
   Оскільки причиною безсоння найчастіше є все-таки нервове перенапруження, необхідно намагатися вчасно відпочивати, продукувати більше позитивних емоцій, позитивно мислити. Радять також займатися улюбленою справою, що відволікає від повсякденних негараздів, заспокоює та піднімає настрій.
   Слід знати, що не треба змушувати себе спати, не треба впадати у відчай через безсоння – це найчастіше лиш поглиблює його. Не можна дозволяти собі поспати подовше, якщо довго не вдавалося заснути, - організм може звикнути до таких змін і його доведеться «переучувати». Шкідливо також довго лежати вранці в ліжку після пробудження.
   Крім того, необхідно подбати про те, щоб спальна кімната викликала лише приємні відчуття, а постіль була максимально пристосована до сну.
   Добре також виробити щось подібне на ритуали сну – послідовність простих дій, які будуть тебе психологічно налаштовувати на сон: побажання доброї ночі, тепла ванна і т.д. Універсальних рецептів не існує – у кожного вони свої.
   Рекомендується також легкий масаж обличчя: треба заплющити очі і подушечками середніх пальців злегка постукати по лобі, роблячи повільні колові рухи. Такі ж рухи можна робити довкола очей, потім помасажувати скроні, вилиці, підборіддя, задню поверхню шиї.
   Усі ці нехитрі прийоми іноді допомагають краще, ніж сильне снодійне.

Л.М. Богданович
С.Л. Усик