Навчання майбутніх пожежників05 квітня 2012р., 12:04

   Що ми знаємо про пожежного-рятувальника? Пожежний-рятувальник – це смілива та відчайдушна людина, яка готова ризикувати собою задля життя абсолютно незнайомих людей. Праця цих людей дуже важлива.
   При виникненні пожежі сигнал поступає в диспетчерську службу, оператор визначає, яка пожежна частина знаходиться ближче до місця виникнення надзвичайної ситуації, до якої категорії складності відноситься пожежа. Залежно від цього плануються подальші дії.

                      
   Пожежні-рятувальники виконують рятувальні роботи, пов'язані з пожежогасінням, повенями, ліквідацією катастроф природного та техногенного характеру. Рятувальна робота небезпечна і вимагає довірливої співпраці – неправильне рішення або поведінка може загрожувати здоров'ю, життю або майну самого рятувальника або ж здоров'ю, життю або майну інших людей.
   Коли поступає сигнал тривоги, чергові бійці повинні за 45 секунд одягти спеціальний одяг, після чого негайно сісти в машину і виїхати. Від того, як швидко прибуде машина на місце випадку, часто залежать життя людей. Після прибуття пожежні визначають, що і де горить, які дії слід виконати. Необхідно за півтори-дві хвилини розгорнути пожежні рукави. Гасіння вогню може тривати від декількох хвилин до декількох діб. Якщо прибулих сил для боротьби з вогнем не вистачає, викликають підмогу.
   Бажаючі стати пожежними можуть закінчити професійно-технічне навчання за робітничою професією 5161 “Пожежний-рятувальник”, яке триває 4 місяці.
   Щорічно бійці повинні здавати спортивні нормативи, щоб підтвердити свою кваліфікацію. Пожежний повинен уміти користуватися рятувальним устаткуванням, знати техніку безпеки, уміти працювати на висоті. Необхідно мати добре здоров'я, високу витривалість, фізичну силу (не випадково серед бажаючих вступити на таку службу проводиться жорсткий медичний відбір). Також для представників даної професії важливі такі риси характеру, як відповідальність, точність, стресостійкість, відчуття емпатії, надійність, уміння аналізувати.
                      
   Лише стандартне обмундирування пожежного важить близько 20 кг, а з ним потрібно швидко пересуватися, маневрувати під час пожежі, самотужки підніматися на верхні поверхи (адже користування ліфтом під час пожежі строго заборонено з міркувань безпеки).
   Представники цієї професії повинні знати правила надання першої медичної допомоги, володіти міцною психікою, високою стресостійкістю — адже події розвиваються непередбачувано, та і не всіх людей вдається врятувати, інколи вони гинуть на очах, і це необхідно пережити. Освоювати дану професію рекомендується людям рішучим, сміливим, відповідальним, таким, що мають твердий характер, силу волі, чітку координацію рухів, швидкість реакцій. Протипоказань для такої роботи досить багато, необхідно мати відмінне здоров’я.
   Заробітки не дуже високі, але працювати пожежними йдуть зазвичай не для того, щоб розбагатіти, а тому, що відчувають покликання до цієї справи.
   Тож, з 22 грудня 2011 року на базі навчального пункту НМЦ ЦЗ та БЖД Волинської області проходить навчання нова група майбутніх пожежних.    Спочатку слухачі проходять професійно-теоретичну підготовку. Тут вони мають дізнатись про:
 • призначення, принципи будови, тактико-технічні характеристики та правила експлуатації основної пожежної та пожежно-рятувальної техніки, пожежно-технічного обладнання, аварійно-рятувального інструменту та спорядження, приладів радіаційного, хімічного, біологічного та дозиметричного контролю та засобів захисту органів дихання та спеціального спорядження, засобів оперативного зв’язку;
 • основні конструктивні елементи будівель та споруд, технологічного обладнання;
 • властивості основних пожежовибухонебезпечних речовин, небезпечних хімічних речовин, джерел радіації тощо; вимоги нормативно-правових актів щодо організації та діяльності пожежно-рятувальних служб, взаємодії з іншими службами під час ліквідації пожеж;
 • типові способи роботи під час гасіння пожеж, розшуку постраждалих у зоні пожежі, їх транспортування та евакуація із небезпечної зони, надання їм невідкладної долікарської допомоги;
 • типові способи роботи із пожежною та рятувальною технікою; способи санітарної та спеціальної обробки техніки, будівель, споруд тощо;
 • правила використання засобів оперативного зв’язку, безпеки та охорони праці під час проведення всіх видів робіт.
   Впродовж професійно-практичної підготовки наші слухачі повинні отримати такі навички:
 • гасіння пожеж та розшук постраждалих у зоні надзвичайної ситуації, їх транспортування, евакуація із небезпечної зони та надання їм невідкладної долікарської допомоги;
 • підготовка і застосування пожежної та пожежно-рятувальної техніки, пожежно-технічного обладнання, аварійно-рятувального інструменту та спорядження для виконання робіт під час гасіння пожеж;
 • ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
 • розбирання конструкцій, завалів, природних перешкод;
 • укріплення або руйнування нестійких будівельних, технологічних конструкцій тощо;
 • санітарна та спеціальна обробка техніки, будівель, споруд, технологічного обладнання тощо.
 • технічне обслуговування та дрібний ремонт пожежно-технічного обладнання, аварійно-рятувального інструменту та спорядження;
 • застосування засобів захисту органів дихання та спеціального спорядження в умовах задимленого, загазованого та забрудненого повітря, засобів оперативного зв’язку.
   Робочі програми професійно-теоретичної та професійно-практичної підготовки постійно доповнюються навчальним матеріалом про новинки науки і техніки, сучасні технологічні процеси, передові методи праці, що впроваджуються у вітчизняну та зарубіжну практику роботи рятувальних підрозділів.
   Основна увага приділяється набуттю навичок практичної роботи з пожежною та аварійно-рятувальною технікою і обладнанням, умінню працювати у задимленому, непридатному для дихання середовищі.
   У процесі навчання особлива увага звертається на міцне засвоєння та виконання слухачами вимог з охорони праці, яких необхідно дотримуватись під час професійно-практичної підготовки.
   Професійно-практична підготовка здійснюється у пожежно-рятувальній частині, де слухачі оволодівають первинними практичними навичками несення служби у внутрішньому наряді чергової зміни та в дозорі.
   Після завершення навчання кожний слухач повинен уміти самостійно виконувати всі роботи, передбачені кваліфікаційною характеристикою, технологічними умовами і нормами, встановленими у відповідній галузі.
12 квітня наші слухачі складуть Присягу, отримають свідоцтво про отримання робітничої кваліфікації і роз’їдуться за місцем своєї служби.
   Думаю, що кожен з нас повинен поважати та цінувати людей, які вирішили покласти власне життя на таку благородну справу !!!