Калина – скарбниця здоров’я14 вересня 2012р., 11:05

   Калина – символ України. Навесні ми можемо спостерігати це заквітчане тендітне деревце, а восени воно милує око кетягами яскраво-червоних ягід. А ще здавна відома калина своїми лікувальними властивостями. Про це знали цілителі в сиву давнину. Не було помічніших ліків, ніж калина.
  В наш час ця рослина теж є популярною. В лікувальних цілях використовують кору, квіти та ягоди калини. Кору калини збирають рано навесні. Її висушують на відкритому повітрі, доки вона не стане ламкою. Кора калини містить в собі лимонну, мурашину, каприлову кислоти, фітостерол, смолу та ін. З неї готується екстракт, та звар, який приймається в середину. Рідкий екстракт вводять внутрішньовенно для кращого згортання крові. Він має судино звужуючу дію. Плоди та кора рослини заспокійливо діють на нервову систему (валеріанова кислота). В народній медицині водний настій кори використовується для лікування деяких шкіряних захворювань (15–20 грамів сухої кори калини кип’ятять у стакані води протягом 10 хвилин, охолоджують і п’ють по ложці три рази на день).
   Сік ягід із медом п'ють при підвищеному артеріальному тиску, використовують його і як профілактичний засіб, що запобігає появі злоякісних пухлин. Вважають, що калиновий сік допомагає лікувати простудні захворювання верхніх дихальних шляхів, зокрема кашель, охриплості голосу (вживають у теплому вигляді) та бронхіальну астму. Свіжі ягоди мають послаблювальні властивості, тамують головний біль. Настій ягід п'ють при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при болю в ділянці серця. Виручає він і при інших захворюваннях, що пов'язані з порушенням обміну речовин в організмі. Таким настоєм із медом добре полоскати горло при ангіні, обмивати рани та виразки на шкірі.
    В народній медицині Сибіру вживають й інші частини рослини. Так, настій квіток п'ють від хрипоти й кашлю, запалення верхніх дихальних шляхів, а також при жовчнокам'яній та сечокам'яній хворобах. Використовують і молоді пагінці. Відвар із них — випробуваний засіб од ексудативного діатезу (золотухи) у дітей. Настій ягід і квіток — чудовий косметичний засіб. Шкіра обличчя після багаторазового обмивання настоєм (або соком плодів) стає чистою, набуває здорової свіжості та бархатистості.
   Калина особливо корисна для тих, хто страждає на атеросклероз (а це практично всі без винятку особи, яким вже за шістдесят), хто має зайву вагу (ця ягода активізує жировий обмін) і високий тиск (має сечогінну дію).
   Калина піде на користь і тим, хто відчуває надмірні нервові перевантаження, страждає від занепаду сил - як фізичних, так і психічних - вона справляє тонізуючу дію на організм, стимулює роботу серця, допомагає справитися з нервовим перенапруженням. Оскільки вона насичена вітамінами і корисними мінералами, то допомагає тримати імунітет на належній висоті, а значить, корисна для всіх, особливо в період епідемій грипу.
   Калина – найпопулярніша рослина для українців, оспівана у піснях, оповита легендами. Рослина, яка поєднала в собі красиве і корисне.

Богданович Л.М.